ETI Polam Sp. z o.o.

 

Szynoprzewody dzisiaj są stosowane na obiektach każdego rodzaju, pozwalając zwiększyć efektywność instalacji, gwarantują przy okazji doskonałą ochronę, porządek i estetykę instalacji. Są łatwe w projektowaniu, zapewniają szybki montaż, łatwo je rozbudować oraz zajmują mniej miejsca niż konwencjonalne przewody.

 

Szynoprzewody, to system złożony z prefabrykowanych elementów modułowych stworzony do rozprowadzania energii elektrycznej zazwyczaj o dużej mocy. Pierwszy system instalacyjny oparty na szynoprzewodach wykonano w latach 30-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Do Europy rozwiązanie trafiło w latach 50. ubiegłego wieku, w PRL produkt o zbliżonej funkcjonalności wytwarzały Elektromontaże, praktycznie wyłącznie na rynek krajów RWPG.

Sam pomysł opracowano w czasie, gdy gwałtownie rosła konsumpcja energii elektrycznej, rozwijały się technologie budowlane i zaczęto zwracać uwagę na minimalizację powierzchni technicznej w budynkach. Obecnie w nowoczesnych obiektach biurowych, przemysłowych czy handlowych, gdzie konieczne jest instalowanie dużej liczby źródeł energii, cenione są sprawdzone rozwiązania, które są bezpieczne, wytrzymałe i jednocześnie elastyczne w kwestii rozbudowy, a do tego mają estetyczny wygląd.

Wszystkie te wymagania spełniają właśnie szynoprzewody. Pozwalają na zasilanie urządzeń zarówno jedno-, jak i trójfazowych i – co ważne – dostarczają energię do wielu urządzeń przy użyciu jednej linii. Zabezpieczenia poszczególnych odbiorników energii montowane są w skrzynkach odpływowych montowanych bezpośrednio na szynoprzewodzie, dzięki czemu taka sieć nie wymaga dużej liczby kabli. Instalacja elektryczna bazująca na tradycyjnych przewodach potrzebuje odpowiednich promieni gięcia oraz właściwego rozstawienia kabli. Efektem jest duże zapotrzebowanie na przestrzeń – instalacje szynoprzewodowe pozbawione są tej wady. Ze względu na mniejsze wymiary rozdzielnice niskiego napięcia w takich instalacjach mogą mieć zmniejszone pola.

 

Budowa i rodzaje szynoprzewodów

 

Systemy szynoprzewodowe składają się z prefabrykowanych elementów modułowych.

Szynoprzewody mają zamkniętą obudowę, która wykonana jest z blachy ocynkowanej na gorąco lub z aluminium. Obudowa tworzy zarówno nośny element konstrukcyjny, jak i ekran elektryczny. Przewodniki tworzy się najczęściej ze specjalnych stopów aluminium lub z miedzi o wysokiej jakości (czystość 99,9%), izolację stanowi natomiast samogasnące tworzywo sztuczne. Co kilkadziesiąt centymetrów rozstawione są gniazda, w które można podłączać skrzynki odpływowe, prosty odcinek szynoprzewodu posiada maksymalnie 10 gniazd na 3m długości. Dzięki zastosowaniu jednośrubowych połączeń możliwy jest szybki i łatwy montaż szynoprzewodów. Szynoprzewody standardowo mają stopień  IP42, lecz na rynku dostępne są także modele z IP55 lub nawet IP68 (np. system CR ETI Polam). Ciągłość ekranu systemu zapewniona jest dzięki specjalnej śrubie łącznikowej.

Szynoprzewody dzielą się na dwie kategorie:

  • dystrybucyjne, które rozprowadzają napięcie przez punkty odpływowe rozmieszczone wzdłuż elementów prostych, typowo co 0,5 lub 1 m. Skrzynki odpływowe są instalowane w gniazda odpływowe rozmieszczone na elementach prostych, doprowadzając zasilanie do odbiorów. Każda skrzynka odpływowa może być dodana lub usunięta w czasie, gdy szynoprzewód znajduje się pod napięciem, co eliminuje przestoje. Te same systemy mogą być zainstalowane w pozycji pionowej, gdzie skrzynki odpływowe zasilają poszczególne piętra.
  • zasilające dużej mocy, które przewodzą prąd bezpośrednio z transformatora do rozdzielnicy lub z rozdzielnicy do rozdzielnicy.

Rozróżnienie szynoprzewodów występuje również pod względem ich budowy

  • wentylowane, w których przewodniki są wzajemnie izolowane powietrzem lub za pomocą izolatora PVC i zamknięte w uziemionej obudowie metalowej,
  • kanapkowe (o strukturze warstwowej), posiadają przewodniki izolowane indywidualnie, a następnie montowane, tworząc w obudowie strukturę kompaktową. Jeżeli elementy o strukturze warstwowej wykorzystywane są w instalacjach pionowych, wówczas nie ma konieczności stosowania wewnętrznych barier przeciwpożarowych, ponieważ nie występuje szczelina powietrzna pomiędzy obudową, powodująca efekt kominowy, który mógłby umożliwić przejście dymu i ognia.
  • kompozytowe, będące nowością na rynku, o stopniu ochrony IP68, przeznaczone do montażu na zewnątrz, w pełni chemoodporne, posiadające pełną ognioodporność bez dodatkowych zabudów.

Łatwa instalacja i rozbudowa

Zastosowanie szynoprzewodów zamiast kabli ma wiele zalet. Poza oszczędnością miejsca i dużo mniejszą wagą instalacji, w przypadku niedużej liczby odbiorów istnieje możliwość pominięcia rozdzielnic dystrybucyjnych. Ich rolę przejmują kasety odpływowe wyposażone w aparaturę zabezpieczeniową. System jest również elastyczny i łatwo go dostosować do zmieniających się warunków czy potrzeb w obszarze odbiorników.

Nie trzeba układać nowych kabli i montować dodatkowej rozdzielnicy, wystarczy przepiąć kasetę odpływową. Rozbudowa instalacji opartej na kablach niesie za sobą konieczność ułożenia kolejnych kabli w korytkach lub na drabinach kablowych od rozdzielnicy do zasilanej maszyny lub podrozdzielni. Podczas dokładania kabli można napotkać wiele przeszkód na trasie ich prowadzenia, takich jak przejścia pożarowe, podwieszane sufity, suche zabudowy. Dodatkowo do położenia długich odcinków kabli często konieczna jest duża liczba elektromonterów. Rozbudowa instalacji kablowej wymaga również zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń w istniejących rozdzielnicach, o ile są przewidziane rezerwowe pola, z których wyprowadzane są dodatkowe obwody. Aby wpiąć nowy obwód oraz zamontować nowe zabezpieczenie, należy wyłączyć zasilanie rozdzielnicy, co może powodować przestoje w produkcji lub zasilaniu całych pięter czy najemców. Tego rodzaje problemy znikają przy zastosowaniu szynoprzewodów i kaset odpływowych, które można montować podczas normalnej pracy szynoprzewodu pod napięciem. Poza tym modułowa budowa elementów instalacji elektrycznej zbudowanej w oparciu o szynoprzewody umożliwia ich łatwy demontaż, zmiany przebiegu trasy czy ponowne wykorzystanie w innej instalacji.

Niższe koszty

Dzięki prefabrykowanym elementom czas montażu szynoprzewodów jest średnio dwa razy krótszy od montażu koryt, drabin, kabli itd., a co za tym idzie – dwa razy tańszy, gdy porównuje się koszty materiałów, robocizny oraz wynajmu sprzętu, np. elektrycznych podnośników. Jedyna wada, jaka wynika z faktu wcześniejszej prefabrykacji, to konieczność dokładnego opracowania instalacji w fazie projektu, ponieważ gotowe elementy szynoprzewodu nie mogą być potem modyfikowane. Lepsze parametry elektryczne szynoprzewodów, takie jak niższa reaktancja, mniejsze spadki napięcia, niższe straty mocy pozwalają na redukcję kosztów eksploatacyjnych na poziomie 5-10% zużycia energii w stosunku do instalacji opartej na kablach. W skali roku daje to oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w ponoszonych kosztach energii dla magistral o prądzie ok 3000 A.

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera