Lange Łukaszuk

Czym się kierować podczas wyboru rodzaju czujnika obecności? Kiedy lepszy będzie model na podczerwień, a kiedy HF?

   Przy stale rosnących kosztach energii wielu Inwestorów zastanawia się, jak zminimalizować miesięczne opłaty. Zadają sobie pytania: „Jak sterować oświetleniem w budynku, by obniżyć koszty? Jak stworzyć „inteligentny” budynek, dostosowany do naszych potrzeb? Już śpieszymy z odpowiedzią. 

Przy projektach „inteligentnych” budynków istotną kwestią jest informacja o obecności osoby w pomieszczeniu/w korytarzu, a najważniejsza jest pewność tej informacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników:

  • PIR-podczerwień,
  • HF-wysoka częstotliwość/czujnik radarowy/mikrofalowy,
  • czujniki optyczne potrafiące m.in. zliczać osoby,
  • oraz True Presence, które należą do czujników HF, ale stanowią klasę samą w sobie. 

Właściwy dobór czujnika musimy zacząć od pytania: „Co i gdzie chcemy wykrywać”? Zależy nam na wykrywaniu przechodzących osób? A może tych siedzących i piszących na klawiaturze w biurze? A może chcemy wykrywać wszystkie osoby, nawet te, które się nie poruszają?

Czujniki na podczerwień potrzebują widzieć ruch osoby, aby przesłać sygnał o wykryciu człowieka. W tym wypadku mamy bardzo szeroki wachlarz produktów: od takich wykrywających osobę, która przeszła np. 2 m, do tak czułych, jak IR Quattro HD marki Steinel, wykrywających osobę piszącą na klawiaturze, poruszającą dłonią czy stopą.

Czujniki w technologii PIR najczęściej stosujemy do wykrywania osób w korytarzach, łazienkach, biurach, salach lekcyjnych/konferencyjnych, itp. Technika HF została wprowadzona na rynek przez firmę Steinel i od tamtej pory zyskała szerokie grono naśladowców. Znakiem szczególnym czujników HF jest to, że wykrywają ruch przez np. klosz, sufit z G-K, itp. Takie rozwiązanie spotykamy w plafonierach/oprawach, w których zależy nam na zachowaniu nieskazitelnego designu produktu przy pełnej automatyzacji jego działania (np. seria RS PRO P/S/Q Steinel).

Czujnik ruchu PIR (na podczerwień) wykrywa ruch w oparciu o emitowanie temperatury. Detektor ruchu PIR jest w stanie wykrywać i analizować promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie podczerwieni (ciepło), które jest emitowane przez ciało. Nazwa czujników PIR wzięła się od pirosensora, czyli elementu, który znajduje się w środku czujnika i po prostu wykrywa nasz ruch. Pirosensor jest elementem pasywnym – to znaczy, że nie wysyła żadnej fali dookoła siebie, a także nie odbiera żadnej fali. Soczewka odpowiedzialna jest za wygenerowanie stref aktywnych i pasywnych. Włączenie światła następuje, kiedy dana osoba przetnie strefę pasywną z aktywną, czyli tzw. punk przełączania. Warto mieć na uwadze podczas montażu czujnika ruchu na podczerwień, by nie umieszczać pirosensora na nieprawidłowej wysokości lub zbyt blisko grzejników –  to może zaburzać jego pracę.

Więcej dowiecie się z filmu:

Możemy również sięgnąć po czujnik True Presence, którego cechą szczególną (i na dzień dzisiejszy niepowtarzalną) jest wykrywanie oddychającej osoby/mikro ruchów klatki piersiowej człowieka (i tylko człowieka). Takie rozwiązanie dedykujemy do stosowania w miejscach, w których chcemy mieć 100% pewności co do przebywania osoby nieporuszającej się. Czujnik ten jest najczęściej wykorzystywany w kontroli osób przebywających w biurach/salach konferencyjnych, pokojach hotelowych, itp. Jest również niezwykle pomocny służbom ratunkowym w sytuacjach, kiedy np. jest pożar i trzeba zidentyfikować, ile osób zostało jeszcze w budynku. Wówczas zostaną wykryte nie tylko te osoby, które się poruszają, ale również te, które straciły przytomność. True Presence to zdecydowanie technologia przyszłości.

Technologia wysokiej częstotliwości (HF) stanowi idealną alternatywę w obszarach, gdzie cienkie ściany i kąty mogą być nieprzenikalnymi przeszkodami dla zależnych od temperatury czujników na podczerwień (czujnik ruchu PIR). Ten rodzaj czujnika ruchu jest  idealnym rozwiązaniem do zautomatyzowania oświetlenia w krętych przejściach piwnicznych, na klatkach schodowych oraz parkingach wielopoziomowych.
Czujnik wysokiej częstotliwości jest inaczej nazywany mikrofalowym lub radarowym. Mikrofalowy czujnik ruchu działa na zasadzie odsłuchu fali odbitej. Każda zmiana w odsłuchu przez czujnik fali odbitej powoduje „wysłanie komendy” włącz światło. Technika HF wysokiej częstotliwości daje możliwość montażu czujnika wewnątrz oprawy, dzięki czemu nie zaburzamy designu oprawy. Czujnik możemy zabudować za przeszkodą (np. za płytą G-K, aby automatycznie włączać światło, ale żeby jednocześnie czujnik nie był widoczny). Czujnik radarowy wysokiej częstotliwości powinien być używany tylko wewnątrz pomieszczeń. Przy tej technologii nie ważne co powoduje ruchu – czy jest to osoba, przedmiot, otwierane drzwi, wentylator – po wykryciu zaburzenia czujnik włączy światło.


Jeśli chcemy zastosować czujnik obecności na korytarzu w firmie, postawmy na niezawodny Hallway marki Steinel. Hallway to czujnik obecności, który wynosi detekcję w korytarzach na wyższy poziom. Do tej pory w czujnikach korytarzowych (np. Dual HF), można było skracać zasięg symetrycznie dla obu stron czujnika. Hallway natomiast pozwala ustawiać zasięgi każdej ze stron niezależnie (np. 4 metry z lewej strony i 7 metrów z prawej). Dzięki temu gwarantuje detekcję bez błędnych przełączeń, idealnie skrojoną na miarę potrzeb użytkownika. I to w strefie o wymiarach 25 x 3 metry! Jest zatem idealny do stosowania w długich korytarzach. Hallway został również wyposażony w technologię Bluetooth, dzięki której uruchomienie i skonfigurowanie parametrów czujnika nie wymaga wysiłku ze strony instalatora. Późniejszych zmian można dokonać bez użycia drabiny, za pomocą własnego smartfona i dedykowanej darmowej aplikacji. Na uwagę zasługuje również współczesny design. Hallway zaprojektowano tak, aby robił wrażenie na projektantach, architektach i użytkownikach nowoczesnych budynków, a zarazem pasował do całej rodziny Control PRO II. Dostępne interfejsy: COM1, COM2, DALI-2 APC, DALI-2 IPD, KNX, IP i BT IPD (Slave).


Przy właściwym doborze czujników obecności nie powinniśmy kierować się przeczuciem, dlatego że nie ma czujnika, który będzie najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych pracowników z firmy LŁ, którzy przygotują bezpłatny i szyty „na miarę” projekt dla każdego budynku

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera