26 maja 2021

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznych

Zalety technologii fotowoltaicznej

Technologia fotowoltaiczna polega na przetwarzaniu światła słonecznego w prąd. Odbywa się to za pomocą specjalnych modułów. Podstawową komórką modułu fotowoltaicznego jest ogniwo fotowoltaiczne. To w nim zachodzi zamiana energii promienia słonecznego w energię elektryczną. Samo ogniwo ma zbyt małe parametry mocy elektrycznej, aby można było je wykorzystywać samodzielnie. Dlatego łączone są w struktury szeregowo-równoległe tworząc moduły fotowoltaiczne. Moduły fotowoltaiczne połączone szeregowo tworzą łańcuchy PV, które to połączone równolegle tworzą panel PV.

Korzystanie z energii słonecznej związane jest z szeregiem korzyści zarówno finansowych: niezależność względem cen prądu, możliwość uzyskania dofinansowania i ulgi podatkowej jak i ekologicznych: nie emituje zanieczyszczeń i jest odnawialna, co oznacza, że nie może jej zabraknąć.   


Istota stosowania aparatury do instalacji fotowoltaicznych

Z pojęciem fotowoltaiki najczęściej kojarzone są same moduły fotowoltaiczne oraz falowniki, które generują znaczną część kosztów. Aparatura zabezpieczająca cieszy się mniejszą popularnością, jednak jej obecność jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz konserwacji.

 

Wyłącznik prądu stałego C60PV-DC

Wyłącznik C60PV-DC jest dedykowany do wielopanelowych instalacji fotowoltaicznych. Zadaniem wyłącznika jest odłączenie panelu fotowoltaicznego i zabezpieczenie go przed zakłóceniami prądu zwrotnego. Wyłącznik wraz z rozłącznikiem C60NA-DC powinien być montowany na końcu każdego panelu PV. W przypadku wymiany falownika istnieje możliwość blokady wyłącznika kłódką off, wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa demontażu.  

W C60PV-DC przewody (+) i (-) mogą być zamienianie bez ryzyka, ponieważ wyłącznik nie jest wrażliwy na biegunowość.


Rozłącznik prądu stałego C60NA-DC

Rozłącznik C60NA-DC został zaprojektowany do rozłączania obwodów łańcucha modułów i falownika paneli fotowoltaicznych. Urządzenie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie czynności konserwacyjnych instalacji fotowoltaicznej. Bezpieczeństwo obsługi gwarantuje także możliwość zablokowania rozłącznika kłódką w stanie otwartym. W przypadku wystąpienia zakłócenia, prąd może płynąć w przeciwnym kierunku względem normalnej pracy.

Podobnie jak w przypadku wyłącznika C60PV-DC, rozłącznik nie jest wrażliwy na biegunowość więc przewody (+) i (-) mogą być zamieniane bez ryzyka.


Rozłącznik prądu stałego SW60-DC

Zadaniem SW60-DC jest rozłączanie łańcuch falownika i modułów fotowoltaicznych. W połączeniu z rozłącznikiem C60NA-DC i wyłącznikiem C60PV-DC, rozłącznik SW60-DE jest montowany w skrzynce zabezpieczającej łańcuch PV bezpośrednio obok falownika. Gwarancją bezpieczeństwa w przypadku demontażu falownika jest zablokowanie rozłącznika kłódką w stanie otwartym.

W przypadku rozłącznika SW60-DC należy pamiętać, że jest on wrażliwy na biegunowość, a więc konieczne jest właściwe przyłączanie przewodów (+) i (-).


Rozłącznik prądu stałego C120NA-DC

Rozłącznik C10NA-DC został zaprojektowany do rozłączania przetwornic i modułów fotowoltaicznych. Dzięki odizolowaniu tych elementów od pozostałej części instalacji fotowoltaicznej możliwe jest bezpieczne prowadzenie wszelkich czynności serwisowych. Rozłącznik instaluje się w skrzynce zabezpieczeń stringów w bliskiej odległości stringów modułów fotowoltaicznych i falownika PV. C120NA-DC może rozłączać prąd dwukierunkowo, ponieważ prąd uszkodzeniowy może płynąć w odwrotnym kierunku do zwyczajnego prądu roboczego.


 

Ograniczniki przepięć iPRD PV-DC

Ograniczniki przepięć iPRD PV-DC są przeznaczone do ochrony wejścia DC falownika i paneli fotowoltaicznych. Instalacja ograniczników powinna odbywać się wewnątrz budynku. Jeśli jednak rozdzielnica jest zamontowana na zewnątrz, należy pamiętać o wyborze obudowy chroniącej przed skutkami zmiennych warunków atmosferycznych. Przewód ochronny może być podłączony zarówno z góry jak i z dołu. Ograniczniki przepięć iPRD PV-DC są wyposażone w styk umożliwiający zdalną sygnalizację w przypadku przepalenia wkładki.

 

Poszczególne serie aparatury modułowej do instalacji fotowoltaicznych pozwalają na zabezpieczenie przed: przepięciami przeciążeniami oraz zwarciami. Rozłączniki i wyłączniki PV nie tylko zwiększają bezpieczeństwo użytkowników instalacji, ale także w znacznym stopniu ułatwiają jej konserwację. Będą odpowiednie zarówno dla zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych jak i komercyjnych.  

Promocje LIBRY

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera