14 września 2020

Zaprojektuj inteligentny system oświetlenia wykorzystując czujniki ruchu

Włączą światło, kiedy jest potrzebne

Czujniki ruchu są podstawowym elementem inteligentnego systemu oświetlenia. Ich zastosowanie to nie tylko wygoda i komfort, ale znaczne oszczędności energii elektrycznej, bowiem sensory włączają światło wtedy, kiedy jest potrzebne i wyłączają je, gdy staje się zbędne. Doskonale sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej, zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych a także w domach i mieszkaniach prywatnych: w garderobie, piwnicy czy przedpokoju.

Mikrofalowe czy na podczerwień?

Czujniki ruchu wykrywają obecność człowieka lub innego obiektu w swoim polu widzenia w pomieszczeniu lub na danym obszarze i automatycznie uruchamiają inne urządzenia. Najczęściej używa się ich do sterowania oświetleniem, choć mogą również np. inicjować alarm. W zależności od sposobu działania sensory można podzielić na:

  • działające na podczerwień – czujniki rejestrują wahania promieniowania ciepła i dzięki zastosowaniu segmentowej soczewki stają się sygnalizatorami ruchu
  • mikrofalowe – czujniki emitują fale radiowe o wysokiej częstotliwości, ok. 1-10GHz, które odbijają się od przedmiotów, zwierząt, ludzi i wracają do czujki. Układ porównuje falę wysłaną z falą odebraną i ewentualną zmianę interpretuje jako ruch.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając czujnik?

Wszystko zależy od jego przeznaczenia i zastosowania. Jeśli czujnik chcemy umieścić na zewnątrz, jego obudowa powinna posiadać odpowiedni stopień ochrony IP. Ważny jest także kąt pomiaru. Standardowo jest to zakres około 160˚ - 180˚. Ale jeśli czujnik chcemy umieścić na suficie pośrodku pomieszczenia, należy wybrać czujkę o kącie pomiaru 360˚. Warto zwrócić również uwagę na obciążenie znamionowe, zwykle podawane w watach, informujące ile żarówek lub innych urządzeń może zostać podpiętych do sensorów.

W jeszcze lepszym dostosowaniu funkcjonowania czujników do naszych potrzeb pomagają dwa a czasami nawet trzy regulowane parametry.

  • czas załączenia to okres, jaki mija od ostatniego wykrycia ruchu, zanim czujnik wyłączy oświetlenie. Światło zapala się zaraz po wykryciu ruchu, ale to my decydujemy, jak długo ma pozostać zapalone w zależności od przeznaczenia czujnika. Inny czas załączenia zaprogramujemy przy drzwiach wejściowych, a inny w korytarzu czy na podjeździe.
  • natężenie światła – czujnik nie musi działać przez cały czas, kiedy jest wystarczająco jasno - włączy oświetlenie tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie
  • czułość urządzenia - nie zawsze regulowany parametr, określający zasięg wykrywania ruchu.

Sposób działania sensorów

Zastosowana w nich metoda wykrywania ruchu determinuje ich przeznaczenie. Czujnik działający na podczerwień jest pasywny, nie wysyła żadnych sygnałów, dlatego przeszkoda w postaci nawet cienkiej ściany czy drzwi sprawi, że czujnik nie zadziała. Czujka nie wykrywa również naszej obecności, więc gdy przestaniemy się poruszać, nawet pozostając w polu jej widzenia i nie będzie zmian cieplnych, sensor wyłączy oświetlenie. Dlatego ten rodzaj czujnika świetnie sprawdzi się w miejscach, w których pojawiamy się okazjonalnie, a gdzie światło głównie jest wyłączone: w korytarzu, holu, przedpokoju, na podjeździe czy przed wejściem do domu. W tych miejscach utrzymywanie włączonego oświetlenia przez całą noc jest po prostu nieekonomiczne. Czujnik pomaga oszczędzić energię, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zapomnieć wyłączyć światło, sensor zrobi to za nas, dbając o nasze rachunki. To rozwiązanie docenią nie tylko nocne marki, ale i rodzice, których pociechy lubią nocą wędrować po domu.

W wypadku czujników mikrofalowych cienkie drzwi i ściany nie są przeszkodą. Przy skalibrowaniu odpowiedniej czułości urządzenia możemy osiągnąć efekt, w którym zapalone światło będzie nas „witało” w pomieszczeniu, zanim jeszcze otworzymy do niego drzwi w garderobie, przedpokoju czy piwnicy. W tej sytuacji sensor mikrofalowy zmniejsza nasz dyskomfort związany z wejściem do ciemnego pomieszczenia. Jeśli znaczenie mają dla nas względy estetyczne warto pamiętać, że czujnik mikrofalowy możemy ukryć za podwieszanym sufitem czy osłoną z płyty gipsowo–kartonowej.

Czujnik ruchu często jest elementem systemu alarmowego bądź załącza inne urządzenia elektryczne. Jednak jeśli wykorzystujemy go jedynie do sterowania oświetleniem, warto rozważyć zakup plafonier z wbudowanym czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i prostsze
w montażu, a czujnik wbudowany w plafonierę posiada takie same funkcje jak te montowane osobno w tym regulację natężenia światła i czas załączenia/czas zwłoki. Plafoniery o ciekawym i nowoczesnym designie: ATOMIKA, LOGOS LED czy WENUS DUO będą się komponować w każdym wnętrzu – zapewnia Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV..

Zastosowanie czujników ruchu to jedno z prostszych rozwiązań, pozwalających dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb i upodobań a jednocześnie ukłon w stronę oszczędności energii. Wykorzystanie czujników do automatycznego załączania lamp sprawia, że korzystanie z oświetlenia jest bardziej komfortowe, wygodniejsze i tańsze w eksploatacji.

Wspólnie z firmą GTV zapraszamy wszystkich chętnych do zgłębienia wiedzy z obszarutechniki oświetleniowej, na indywidualne szkolenia organizowane przez GTV i LIBRA.

Skontaktuj się z nami i juz dziś zarezerwuj miejsce!

Zainteresowany? - Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!

Promocje LIBRY

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera