Odkryj nowy wymiar dbania o zdrowie z inteligentną wagą łazienkową Alpha Smart Scale Pro. To nie tylko urządzenie do pomiaru masy ciała, ale kompleksowe narzędzie do analizy składu Twojego organizmu.
14 września 2020
Czujniki ruchu są podstawowym elementem inteligentnego systemu oświetlenia. Ich zastosowanie to nie tylko wygoda i komfort, ale znaczne oszczędności energii elektrycznej, bowiem sensory włączają światło wtedy, kiedy jest potrzebne i wyłączają je, gdy staje się zbędne. Doskonale sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej, zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych a także w domach i mieszkaniach prywatnych: w garderobie, piwnicy czy przedpokoju.
Czujniki ruchu wykrywają obecność człowieka lub innego obiektu w swoim polu widzenia w pomieszczeniu lub na danym obszarze i automatycznie uruchamiają inne urządzenia. Najczęściej używa się ich do sterowania oświetleniem, choć mogą również np. inicjować alarm. W zależności od sposobu działania sensory można podzielić na:
Wszystko zależy od jego przeznaczenia i zastosowania. Jeśli czujnik chcemy umieścić na zewnątrz, jego obudowa powinna posiadać odpowiedni stopień ochrony IP. Ważny jest także kąt pomiaru. Standardowo jest to zakres około 160˚ - 180˚. Ale jeśli czujnik chcemy umieścić na suficie pośrodku pomieszczenia, należy wybrać czujkę o kącie pomiaru 360˚. Warto zwrócić również uwagę na obciążenie znamionowe, zwykle podawane w watach, informujące ile żarówek lub innych urządzeń może zostać podpiętych do sensorów.
W jeszcze lepszym dostosowaniu funkcjonowania czujników do naszych potrzeb pomagają dwa a czasami nawet trzy regulowane parametry.
Zastosowana w nich metoda wykrywania ruchu determinuje ich przeznaczenie. Czujnik działający na podczerwień jest pasywny, nie wysyła żadnych sygnałów, dlatego przeszkoda w postaci nawet cienkiej ściany czy drzwi sprawi, że czujnik nie zadziała. Czujka nie wykrywa również naszej obecności, więc gdy przestaniemy się poruszać, nawet pozostając w polu jej widzenia i nie będzie zmian cieplnych, sensor wyłączy oświetlenie. Dlatego ten rodzaj czujnika świetnie sprawdzi się w miejscach, w których pojawiamy się okazjonalnie, a gdzie światło głównie jest wyłączone: w korytarzu, holu, przedpokoju, na podjeździe czy przed wejściem do domu. W tych miejscach utrzymywanie włączonego oświetlenia przez całą noc jest po prostu nieekonomiczne. Czujnik pomaga oszczędzić energię, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zapomnieć wyłączyć światło, sensor zrobi to za nas, dbając o nasze rachunki. To rozwiązanie docenią nie tylko nocne marki, ale i rodzice, których pociechy lubią nocą wędrować po domu.
W wypadku czujników mikrofalowych cienkie drzwi i ściany nie są przeszkodą. Przy skalibrowaniu odpowiedniej czułości urządzenia możemy osiągnąć efekt, w którym zapalone światło będzie nas „witało” w pomieszczeniu, zanim jeszcze otworzymy do niego drzwi w garderobie, przedpokoju czy piwnicy. W tej sytuacji sensor mikrofalowy zmniejsza nasz dyskomfort związany z wejściem do ciemnego pomieszczenia. Jeśli znaczenie mają dla nas względy estetyczne warto pamiętać, że czujnik mikrofalowy możemy ukryć za podwieszanym sufitem czy osłoną z płyty gipsowo–kartonowej.
Czujnik ruchu często jest elementem systemu alarmowego bądź załącza inne urządzenia elektryczne. Jednak jeśli wykorzystujemy go jedynie do sterowania oświetleniem, warto rozważyć zakup plafonier z wbudowanym czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i prostsze
w montażu, a czujnik wbudowany w plafonierę posiada takie same funkcje jak te montowane osobno w tym regulację natężenia światła i czas załączenia/czas zwłoki. Plafoniery o ciekawym i nowoczesnym designie: ATOMIKA, LOGOS LED czy WENUS DUO będą się komponować w każdym wnętrzu – zapewnia Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV..
Zastosowanie czujników ruchu to jedno z prostszych rozwiązań, pozwalających dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb i upodobań a jednocześnie ukłon w stronę oszczędności energii. Wykorzystanie czujników do automatycznego załączania lamp sprawia, że korzystanie z oświetlenia jest bardziej komfortowe, wygodniejsze i tańsze w eksploatacji.
Wspólnie z firmą GTV zapraszamy wszystkich chętnych do zgłębienia wiedzy z obszarutechniki oświetleniowej, na indywidualne szkolenia organizowane przez GTV i LIBRA.
Skontaktuj się z nami i juz dziś zarezerwuj miejsce!
Zainteresowany? - Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!