04 lipca 2017

Cyfrowy protokół sterowania oświetleniem DALI w inteligentnym biurze

   W inteligentnym biurze nie oświetla się wszystkich pomieszczeń dla kliku osób pracujących po godzinach, czy całego piętra, by umożliwić pracę ekipie sprzątającej. W upalne dni nie pozostawia się w pełni otwartych rolet, by klimatyzacja w budynku pracowała z większą mocą, zwiększając zużycie energii elektrycznej. W wielkich biurowcach system nadrzędny łączy i synchronizuje działanie wszystkich systemów: ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, rolet zewnętrznych, bezpieczeństwa czy monitoringu. Ale także w małych biurach z powodzeniem można zastosować inteligentne oświetlenie. Często wystarczy jeden sterownik DALI, by „inteligentny” system zmniejszył koszty eksploatacji.

DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, który niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych, pozwala za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera sterować oprawami. W ogromnych „inteligentnych” biurowcach podstawą systemu jest połączenie i skorelowanie współpracy automatyki budynku: systemów oświetlenia, chłodzenia, wentylacji czy zewnętrznych rolet.

DALI dla większej efektywności

DALI odpowiedzialny jest za efektywne sterowanie oświetleniem i optymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego. System obsługuje do 64 punktów oświetleniowych. Obwody można powielać, podłączając je do nadrzędnego systemu sterowania. Często układ oświetleniowy połączony jest z czujnikami, mierzącymi poziom natężenia światła w pomieszczeniu i sterującymi panelami LED które mogą pozostać ściemnione, jeśli w pomieszczeniu jest odpowiednia ilość światła lub rozjaśnią się, gdy zapadnie zmrok lub niebo będzie zachmurzone. W bardziej zaawansowanych strukturach instaluje się dodatkowe czujniki: obecności lub ruchu, dzięki czemu oświetlenie automatycznie dostosowuje się do potrzeb pracowników i aktualnych warunków zewnętrznych. Dobrze działający inteligentny system oświetleniowy sprawia, że światło „podąża za pracownikiem”. W jeszcze bardziej „inteligentnych” biurowcach działanie układu oświetleniowego skorelowane jest z zainstalowanymi na zewnątrz roletami i systemem klimatyzacji lub ogrzewania. W ten sposób nie traci się energii na schłodzenie lub ogrzanie pomieszczeń. Dodatkowe czujniki monitorują wilgotność powietrza czy temperaturę pomieszczeń, sterując pracą systemu wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania, zapewniając warunki do jak najbardziej efektywnej pracy i zamieniając biurowiec w „inteligentne” biuro.

DALI dla efektywnej pracy

Ideą coraz powszechniejszego trendu inteligentnego biura jest stworzenie warunków do jak najbardziej efektywnego wykonywania zadań i optymalnego klimatu miejsca pracy, uwzględniającego nie tylko wymagane normy, ale i indywidualne potrzeby pracowników. Z powodzeniem można to osiągnąć także w mniejszych biurach - tu również system DALI sprawdzi się doskonale. Skorzystanie ze scenariuszy, czyli wcześniej zdefiniowanych programów pracy, pozwala zaoszczędzić czas na dostosowanie pracy każdej z opraw z osobna. Wszystko można odpowiednio zaprogramować i uruchomić za pomocą czujki, mechanizmu czasowego lub naciskając jeden guzik na urządzeniu peryferyjnym.

Każda z opraw może zostać przypisana do 16 zdefiniowanych wcześniej grup, a w pamięci każdego urządzenia można przechowywać 16 wcześniej przypisanych programów pracy. Umożliwia to programowanie czasowe i uruchamianie określonych funkcji systemu oświetlenia w zależności od pory dnia czy kalendarza np. iluminacja korytarzy i klatek schodowych może załączać się o określonej godzinie, kiedy pracownicy na ogół przychodzą do pracy. Inny scenariusz oświetleniowy będzie użyteczny w godzinach pracy biura, a inny na potrzeby serwisu sprzątającego. W dni wolne od pracy system DALI może utrzymywać minimalny poziom oświetlenia – podkreśla Adam Ciesielski, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo pracowników, a jednocześnie zwiększając energooszczędność, system DALI pozwala stworzyć również prostą aplikację oświetlenia ciągów komunikacyjnych, w której oprawy pracują w 3 stanach: załączona (100%), wyłączona (0%) i ściemniona (np. 10%). W trybie czuwania oprawy świecą na 10%, minimalne rozświetlając przestrzeń. Kiedy wykryją ruch - rozjaśniają się do 100% mocy i to w sposób łagodny, by nie olśnić użytkownika. To rozwiązanie bardziej komfortowe niż wtedy, kiedy  oświetlenie w korytarzu uruchamia czujnik ruchu, wtedy pracownik musi wejść w ciemną przestrzeń zanim jego obecność zarejestruje pierwsza czujka. Trzeci stan pracy - wyłączenie 0% jest używany wówczas, gdy przez dowolnie programowany czas np. 1 godzinę, system mnie wykrył żadnego ruchu.

DALI dla przyszłości

System DALI wyróżnia prostota konstrukcji i instalacji. Stateczniki opraw są włączane równolegle do magistrali sterującej i nie wymagają zachowania odpowiedniej polaryzacji, a wszystkie sygnały wysyłane są za pomocą tylko i wyłącznie dwóch przewodów. DALI to również dwukierunkowa komunikacja - oprawy nie tylko odbierają sygnały, ale również wysyłają je, informując o ewentualnych usterkach, co pozwala na natychmiastowe wykrywanie awarii.

System DALI to przyszłość zwłaszcza przy inwestycjach, w których od nowoczesnej instalacji oświetleniowej oczekuje się nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale i „inteligentnej” współpracy z innymi systemami w budynku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, projektantów i architektów firma GTV dodaje na indywidualne zamówienie moduł DALI do swoich opraw LED: PRICNE,  MASTER, KING, MATIS, ORIS czy SOLERO. Pomocą służy również dział projektowy firmy GTV, który pomoże przy stworzeniu wizualizacji i obliczeń, by projekt oświetlenia spełniał wymagane normy – podkreśla ekspert firmy GTV.

Inteligentne biuro to wyraz troski o środowisko naturalne i oszczędność energii, ale również wygoda, bezpieczeństwo i dbałość o potrzeby pracowników. W The Edge - centrali firmy Deloitte w Amsterdamie, uznawanej za najbardziej inteligentne biuro na świecie - odnotowano oszczędności sięgające nawet 1,5 euro/m² w skali roku. A ile metrów kwadratowych ma Państwa biuro?

Zainteresowany? - Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!

Artykuły powiązane:

Promocje LIBRY

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera