14 maja 2018

Bezpieczeństwo elektryczne w naszych domach.
Co zrobić aby Twój dom był bezpieczny?Bezpieczeństwo to ważna sprawa - a niekiedy i bardzo techniczna. Tylko wykwalifikowane wsparcie elektryków może znacznie poprawić zabezpieczenie naszych domów aby chronić rodzinę przed ryzykiem porażenia prądem elektrycznym. Warto pamiętać, że niezależnie od tego czy Twój dom jest nowy czy ma już swoje lata, wszyscy musimy starać się, żeby nasze urządzenia zawszy były bezpieczne i dobrze utrzymane.

Zwarcia
Zwarcia są one spowodowane zetknięciem dwóch odsłoniętych przewodów pod napięciem. Wyłącznik wyzwala się natychmiast i zapobiega wybuchowi pożaru.

Przeciążenia
Zdarza się to, gdy zbyt duża wartość prądu płynie przez przewód. Może to być spowodowane podłączeniem urządzenia o zbyt dużym poborze energii lub podłączeniu zbyt wielu urządzeń za pomocą rozgałęziaczy. Kiedy przewód jest przegrzany, może zagrażać bezpieczeństwu.

Gniazda elektryczne
Gniazda elektryczne pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa instalacji. Dlatego specjalne funkcje bezpieczeństwa są obecnie wymogiem prawnym we wszystkich nowych budynkach.
Gniazda ścienne i wtyczki mogą ulegać zużyciu i mogą być bardzo niebezpieczne w przypadku uszkodzenia. Nawet przewód pod napięciem może być przyczyną porażenia prądem. Dlatego nie oszczędzaj na jakości. Kup sprawdzoną markę, a także  wybierz gniazda z przesłonami. Upewnij się, że gniazda są dobrze przykręcone do puszek podtynkowych w ścianie. Zmień gniazdo, jeśli jest stare lub luźne. Uszkodzone i obluzowane wtyczki i gniazdka elektryczne mogą powodować nadmierne naprężenia w przewodach do nich podłączonych, czy też wprowadzić zagrożenie dotknięcia przewodu będącego pod napięciem. Dlatego też utrzymanie tych elementów instalacji w prawidłowym stanie jest kluczowe dla zapewnienia właściwego poziomu ochrony  w instalacji.

                                                                                          

 

Gniazda elektryczne w pomieszczeniach domowych
Przewody podłączone do gniazdek ściennych w łatwy sposób mogą ulec uszkodzeniu. W kuchni mogą być narażone na ciepło, w pokoju dziennym czy w sypialny  mogą być spłaszczane  lub pogryzione przez zwierzęta domowe. Dlatego też pozbądź się wszelkich niesprawnych lub uszkodzonych przewodów, a także upewnij się, że wszystkie gniazda są chronione przez urządzenia różnicowoprądowe RCDs.
Woda bardzo łatwo przewodzi elektryczność, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jak możemy temu zaradzić? Upewnij się, że oprawy są zamknięte, a urządzenia elektryczne lub wyloty nie znajdują się bezpośrednio w pobliżu wanny czy prysznica. Nigdy nie używaj urządzeń elektrycznych w wannie lub prysznicu. Gdy urządzenie wpadnie do wody, wyjmij wtyczkę z gniazda. Sprzęt elektryczny musi spełniać wymagania norm IEC 60 364. W pomieszczeniu, w którym znajduje się wanna lub prysznic, wyłączniki różnicowoprądowe wysokoczułe (30 mA) muszą zapewnić ochronę całego obwodu elektrycznego.

Wyłączniki różnicowoprądowe niezbędne do zabezpieczenia przed porażeniem prądem
Nowe przepisy wymagają, aby domy były wyposażone w urządzenia różnicowoprądowe RCD. Są to wysokoczułe urządzenia, które wyzwalają się natychmiast po wykryciu porażenia prądem elektrycznym. Jeśli ktoś zostanie porażony prądem, urządzenie natychmiast zatrzyma przepływ prądu. Wyłączniki różnicowoprądowe wymagane są we wszystkich obwodach zasilających takich jak: gniazda elektryczne, wszystkie urządzenia elektryczne w łazience i miejscach gdzie może dostać się wda oraz w obwodzie oświetleniowym.

Prawidłowe działanie wyłączników różnicowoprądowych
Wyłączniki różnicowoprądowe powinny być okresowo sprawdzane za pomocą przycisku kontrolnego „T”. Brak wyzwolenia wyłącznika po naciśnięciu przycisku może oznaczać brak skutecznej ochrony przez porażeniem prądem elektrycznym. Wyłączniki różnicowoprądowe Schneider Electric przez pierwsze siedem lat ich eksploatacji mogą być testowane jedynie raz do roku, później raz na kwartał, minimalizując w ten sposób konieczność ich obsługi przez domowników.

Zainteresowany? - Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!

Promocje LIBRY

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera