Radpol S.A.

Uchwyty do mocowania instalacji RADPOL

   Jednym z etapów budowania jest układanie instalacji elektrycznych. Do układania pojedynczych przewodów najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uchwytów kablowych typu FLOP, USMP lub USMO. Ich kształt umożliwia montaż przewodów okrągłych i płaskich zarówno elektrycznych jak i sygnalizacyjnych takich jak przewody telefoniczne, antenowe i przewody sieci internetowej.

Uchwyty typu USMP oraz USMO są montowane na wcisk w wywierconych wcześniej otworach o średnicy 6÷6,5 mm. Są szczególnie zalecane w przypadku podłoży kruchych.Uchwyty FLOP mają dołączone długie i grube hartowane gwoździe, które umożliwiają przymocowanie zarówno do miękkich bloczków z gazobetonu jak i do twardych betonowych oraz do montażu natynkowego. Są również idealnym rozwiązaniem w przypadku instalacji układanych na konstrukcjach drewnianych. Estetyczny wygląd uchwytów pozwala je stosować nawet w sytuacji gdy przewody po zamontowaniu nie będą ukryte. Oznakowanie umieszczone na zewnętrznej części uchwytu FLOP informuje nas jaką powinniśmy zastosować średnicę przewodu okrągłego lub szerokość przewodu płaskiego.

zdj. Uchwyty FP, FO

zdj. Uchwyty USMP, USMO

Wszędzie tam gdzie kładziemy kilka przewodów obok siebie, możemy zastosować uchwyty kablowe typu UP. Dzięki zapinanej opasce uchwyt możemy dopasować do dowolnej średnicy wiązki lub rury. Gdy już mamy zamontowaną wiązkę przewodów i  okaże się, że potrzebujemy dołączyć do nich kolejne, wystarczy rozpiąć opaskę. Do tego celu jest przeznaczony otwór w korpusie zamka, w którym należy umieścić śrubokręt płaski, zwalniając blokadę opaski i umożliwiając jej swobodne rozpięcie. Uchwyty UP mogą być montowane za pomocą wkrętów, śrub lub gwoździ. Na zewnątrz budynków należy zastosować wersję odporną na promieniowanie UV.

zdj. Uchwyt UP

Bardzo wygodnym i tanim sposobem montażu wiązek przewodów jest zastosowanie uchwytu UMW. Wiercimy otwory, w których montujemy uchwyty, a dopiero później w zależności od wymaganej średnicy wiązki, zapinamy odpowiednio długie opaski typu CT.

zdj. Uchwyt UMW

Do podtynkowego montażu wiązki przewodów są przeznaczone uchwyty typu UKZ. Ramię uchwytu przytrzymuje zestaw przewodów poprzez sprężysty docisk i umożliwia dokładanie przewodów w dowolnym momencie bez użycia dodatkowych narzędzi. Płaska budowa ułatwia schowanie w kanałach podtynkowych. W przypadku dużej ilości równolegle prowadzonych przewodów zapewniają znaczne obniżenie kosztów i skrócenie czasu montażu instalacji.

zdj. Uchwyt UKZ

W przypadku ciężkich kabli i rur instalacyjnych o średnicach zewnętrznych dochodzących do 50 mm, których waga wymaga mocnego mocowania, najbardziej odpowiednie są uchwyty kablowe typu UKU. Wytrzymała i stabilna konstrukcja, odporność na promieniowanie UV, dostępność w kolorach białym i czarnym, a przede wszystkim bardzo niska cena w porównaniu do konkurencyjnych uchwytów sprawiają, że są one idealnym rozwiązaniem do montażu kabli, głowic i rur na ścianach, sufitach i słupach energetycznych. Podstawę uchwytu montujemy za pomocą 4 wkrętów lub śrub, a następnie układamy kabel lub rurę i przykręcamy górną część uchwytu dwoma śrubami.

zdj. Uchwyt UKU

Do montażu rur są przeznaczone uchwyty hakowe typu USMH, które dzięki elastycznej główce skutecznie przytrzymują rury o średnicach od 18 do 22 mm. Uchwyty montuje się na wcisk w wywierconych otworach o średnicy 7÷8 mm.

zdj. Uchwyt USMH

 

Instalacje elektryczne montowane do maszyn i pojazdów mają specyficzne wymagania montażowe. Często istotne są małe gabaryty oraz umożliwienie montażu na podłożu, którym najczęściej jest blacha lub kształtowniki stalowe, stanowiące szkielet maszyny.
Do tego typu zastosowań można użyć zarówno wymienione wcześniej uchwyty typu UP jak i opaski kablowe typu CT oferowane w długościach od 80 do 1030 mm i szerokościach od 2,4 do 12,6 mm. Konstrukcja opasek zapewnia łatwy i szybki montaż, dużą wytrzymałość, niski koszt. Do opasek można zastosować szereg uchwytów na różne typy podłoży.

zdj. Opaski kablowe CT

Pierwszy typ mocowania można określić jako inwazyjny. Możemy tu zastosować opaski z oczkiem montażowym przykręcanym do podłoża za pomocą wkrętu lub śruby, a także opaski z uchwytem zatrzaskowym montowanym na wcisk w wykonanym wcześniej otworze.

zdj. Opaski kablowe CTO

Do takiego typu montażu są przeznaczone również elementy mocujące typu UMO pełniące taką samą funkcję jak prezentowane przed chwilą opaski. Ich zaletą jest możliwość montażu zaraz po wykonaniu otworów, a dopiero później w zależności od wymaganej średnicy wiązki, zamontowanie w nich odpowiednio długich opasek typu CT.

zdj. Uchwyty UMO

Drugi typ mocowania można określić jako nie inwazyjny. Ich samoprzylepna podstawka przyklejona na gładkim i odtłuszczonym podłożu zapewnia utrzymanie nawet bardzo ciężkich wiązek. Taki typ mocowania jest wymagany wszędzie tam gdzie nie ma możliwości wykonywania otworów lub tam gdzie wykonywanie ich mogłoby wpływać negatywnie na estetykę urządzenia. Po przyklejeniu uchwytów, montujemy do nich wiązki za pomocą opasek typu CT.

Do montażu za pomocą śrub najczęściej we wnętrzach konstrukcji metalowych można wykorzystać uchwyty typu UMD dopasowane do średnicy rury instalacyjnej lub przewodu. Ich największą zaletą jest mała ilość zajmowanego miejsca i wysoka estetyka.

zdj. Uchwyty UMD

Te i inne produkty można znaleźć na ciągle uaktualnianej stronie internetowej www.radpol.com.pl . Znajdujące się tam opisy wraz ze zdjęciami i rysunkami technicznymi umożliwią dobranie produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera