Radpol S.A.

Łączenie i zakańczanie przewodów miedzianych - produkty, montaż, certyfikaty

 Przewody miedziane w porównaniu do aluminiowych mają lepsze parametry w zastosowaniu do instalacji elektrycznych, a także są bardziej odporne na korozję. Pomimo wyższej ceny miedzi, wymienione argumenty powodują wypieranie przewodów aluminiowych i zastępowanie ich przy wymianie instalacji, a tym samym zwiększenie zapotrzebowania rynku na przeznaczone do przewodów miedzianych złączki i końcówki kablowe.


Produkty

Złączki i końcówki kablowe miedziane służą do łączenia ze sobą i do zakańczania żył miedzianych okrągłych i sektorowych, o jednakowych lub różnych (złączki redukcyjne) przekrojach żył. Większość z nich jest dostępna w dwóch wersjach: cynowanej, gdzie powłoka cynowa zabezpiecza przed utlenianiem miedzi, jak również w tańszej wersji nie cynowanej.
Najbardziej popularne są złączki i końcówki tzw. standardowe przeznaczone do mniej wymagających połączeń dla przewodów do 1 kV, stosowane najczęściej ze względu na  niższą cenę sprzedaży.
 Dla klientów wykonujących przyłącza przewodów o wysokich wartościach prądowych i na napięcia do 30kV, przeznaczone są końcówki miedziane posiadające zgodność wymiarową ze standardem DIN 46 235. Do łączenia wymienionych przewodów stosuje się złączki kablowe miedziane posiadające zgodność wymiarową ze standardem DIN 46 267-1. Zakres oferowanych przez RADPOL S.A. końcówek i złączek miedzianych z wymienionych standardów obejmuje przekroje od 16 do 625 mm2.
Końcówki i złączki śrubowe SN ML36 oraz SN MC36 umożliwiają łączenie zarówno przewodów miedzianych jak i aluminiowych.
 

zdj.1 Końcówki i złączki śrubowe SN ML36, SN MC36

 Do mocowania przewodów w miejscach trudno dostępnych produkowane są końcówki kątowe, których nachylenie stopy do części rurowej wynosi 45 lub 90.

zdj.2 Końcówki kablowe miedziane, kątowe, wg standardu DIN – DKPS, DKU.

 Alternatywą dla końcówek rurowych są końcówki wykonane z blachy miedzianej. Występują w odmianie z zamkniętym (LZ) i otwartym gniazdem przewodu (LG, LS) umożliwiającym dodatkowe wykonanie lutowania, preferowane w przypadku giętkich żył wielodrutowych. Końcówki oczkowe i widełkowe występują w wersji z izolowanym gniazdem przewodu (LI, VI).
 

zdj.4: Końcówka kablowa miedziana, cynowana galwanicznie – LS.

 Wszystkie typy końcówek dla każdego przekroju przewodu są wykonywane z różnymi rozmiarami oczek aby umożliwić zastosowanie pod różne rozmiary śrub używanych przy połączeniach. Wymagania niektórych klientów skłaniają nas do produkcji końcówek z dwoma otworami pod śruby lub innych o wymiarach indywidualnie podanych przez klienta.
 

zdj. Końcówka z dwoma otworami pod śruby.

 Złączki kablowe obok prostych, produkowane są w postaci redukcji do łączenia dwóch przewodów o różnych przekrojach z zakresu od 16 do 300 mm2.
 Do łączenia przewodów o napięciach z zakresu 10÷30 kV produkowane są złączki o stożkowych zakończeniach. Taka konstrukcja umożliwia płynne przejście prądu do dołączonej żyły kablowej i dzięki temu zmniejszenie temperatur powstających podczas pracy w miejscu jej przyłączenia.
 

zdj. Złączka kablowa miedziana, redukcyjna, z przegrodą, do kabli 10÷30 kV – DZROP.

 Dla zapewnienia szczelności łączonych lub przyłączanych przewodów przed wnikaniem wilgoci pod izolację kabla, co jest szczególnie istotne przy montażu głowic napowietrznych, produkowane są końcówki i złączki miedziane ze szczelną przegrodą.

 Dla branży ciepłowniczej z przeznaczeniem do wykonywania instalacji alarmowych rur preizolowanych, wykonywane są złączki miedziane, cynowane galwanicznie o nazwie ZCS 4. Charakteryzują się szerokim nacięciem w środkowej części złączki, które umożliwia zlutowanie przełożonych na zakładkę przewodów jednodrutowych.

 W instalacjach niektórych maszyn i urządzeń są stosowane tzw. nasuwki i wsuwki nazywane potocznie końcówkami żeńskimi i męskimi. Oferujemy nasuwki izolowane częściowo (JB, całkowicie (JC, JP), wsuwki izolowane częściowo (JE, JR) oraz nasuwko-wsuwki izolowane częściowo (JF). Wsuwki i nasuwki JR i JP są coraz częściej stosowana zamiast nasuwek płaskich, ponieważ łatwo się je łączy ze sobą, a okrągła konstrukcja połączenia zapewnia bardzo dobry styk.
 

zdj. Nasuwki i wsuwki z izolacją JP, JR.

 Do zakańczania żył kablowych wielodrutowych, w celu zabezpieczenia przed rozwarstwianiem drutów, oddziaływaniem mechanicznym i korozją, służą końcówki kablowe tulejkowe typu AS oraz z izolacją typu AI. Końcówki te są stosowane do przewodów montowanych w różnego typu uchwytach, gdzie koniec przewodu jest dociskany przez śrubę (np. w złączkach szynowych lub listwach wielotorowych) lub montowany w gnieździe samozaciskowym. Alternatywą dla wymienionych są końcówki izolowane posiadające bolec (KBI).

Do szybkiego izolowania końców żył są przeznaczone końcówki typu JK montowane przez zaprasowanie.
 

zdj. Końcówki kablowe JK.

Do szybkiego łączenia przewodów o przekrojach od 0,5 do 6 mm2 są przeznaczone złączki izolowane. Typ ZKI służy do instalacji w miejscach suchych. Do miejsc wilgotnych są przeznaczone złączki z izolacją termokurczliwą z klejem: ZKIT które po zaprasowaniu należy podgrzać oraz ZKIC z cyną termotopliwą, które montuje się bez zaprasowania. Po podgrzaniu cyna łączy końce żył, a obkurczona izolacja termokurczliwa z klejem dokładnie uszczelnia połączenie.
 

zdj. Końcówki kablowe ZKIC.


Montaż

Aby właściwie zamocować złączkę lub końcówkę kablową, należy zaprasować ją przy użyciu pras, z zastosowaniem szczęk (matryc, kamieni), dostosowanych do odpowiedniego typu i rozmiaru złączki lub końcówki. W przypadku końcówek i złączek śrubowych wystarczy dokręcenie śruby do momentu jej zerwania, co zapewni siłę docisku właściwą do prawidłowego funkcjonowania połączenia.


Certyfikaty

Szczegółowe badania wykonane przez Instytut Energetyki w Warszawie oraz Biuro Badawcze ds. Jakości w Warszawie wykazały, że produkowane przez firmę RADPOL S.A. wyroby, spełniają najwyższe wymagania jakościowe i eksploatacyjne. Wyroby wykonane są zgodnie z normami PN oraz DIN i spełniają wymogi tychże norm dla osprzętu elektrycznego o napięciu znamionowym do 30 kV.
Działalność RADPOL S.A. jest prowadzona zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością ISO 9001 oraz Systemem Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. Stanowią one dla naszych Klientów gwarancję jakości produkowanych wyrobów z uwzględnieniem dbałości o środowisko naturalne.

x

Szybki kontakt

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym formularzu, niezbędnych do realizacji przesłanego zapytania oraz działań marketingowych wykonywanych w ramach LIBRA Sp.z.o.o., ul. Rzeźnicza 9, 43-300 Bielsko-Biała, KRS: 0000125292. LIBRA Sp.z.o.o. w Bielsku-Białej informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

x

Zapisz się do newslettera